Sipos Fishing Team

Peca, vizek, halak, emberek.

Sipos Fishing Team

Sipos János Sipos Szabolcs

Látogatók

Flag Counter

Friss topikok

Linkblog

Kötések és csomók

Sipos Fishing Team 2010.03.07. 12:32

Horgászataink alkalmával különböző csomókkal erősítjük a szerelékeket a horgászzsinórra. Jó, ha tudjuk, hogy minden egyes csomó kötésével gyengül szerelékünk teherbíró képessége. Fontos tehát, hogy minél strapabíróbb, erősebb csomókat alkalmazzunk. A horgászattal foglalkozó médiában rengeteg fajtáját fellelhetjük, ezek némelyike közismert, mások - bár alkalmazhatóságuk, teherbírásuk jobb - mondhatni ismeretlenek a nagyközönség előtt. Vannak csomók, melyeket mind monofil, mind fonott zsinórral alkalmazhatunk, ám némelyek csak egyes fajtáknál használhatók biztonsággal.

Clinch-csomó

Talán a legismertebb csomózási technika. Forgókapcsok, füles horgok, egyáltalán minden kiegészítő, melynek füle van lehetőséget ad arra, hogy ezt a technikát használjuk. Strapabíró, erős kötés, gyakran alkalmazzuk.

Dupla végcsomó

Szerelékek, előkék végcsomója, segítségével fület képezünk a zsinór végén. Mindenképpen duplán érdemes kötni, így strapabíróbb lesz. Ebbe a fülbe aztán akaszthatunk karabínert, hurkolhatjuk forgókapocsra, műcsalira.

 

Horogkötés 1.

Elmondhatjuk, hogy a szerelék legkritikusabb része a lapkás horgok megkötése, sokszor ezen múlik, elveszítjük-e a megakasztott nagyobb halat. Lapkás horgokat köthetünk fel tehát ezzel a csomóval. Kezdők számára leginkább ezen horgok rögzítése jelent problémát, ám ezen kötés megtanulása egyszerű, stabilan rögzíthetjük vele a horgokat a zsinór végén.

 

Horogkötés 2.

Füles horgainkat nem csak Clinch csomóval rögzíthetjük. Másik - és némileg jobb - megoldás, ha hasonlóképpen rögzítjük a zsinórra, mint a lapkás horgokat. Kicsit bonyolultabb csomó, de megtanulni ezt sem ördöngösség.

 

Rapala kötés

Kényes feladat a wobblerek rögzítése. Több kritériumnak kell megfelelni ebben az esetben: legyen stabil a kötés, de mégse akadályozza a wobbler mozgását, mert ez "megölheti" a műcsali képességeit. A Rapala-kötés tökéletes megoldás erre a problémára. A laza hurokban a wobbler jól veret, ám a csomó mégis rendkívül erős.

 

Tűcsomó

Speciális kötés, pl. a műlegyező zsinór végére köthető az előke ezzel a módszerrel.

 


Palomar csomó

Könnyű, gyors kötés, külföldön gyakorta kötik pl. a műlegyeket a zsinór végére, de tengeri horgászatnál is alkalmazzák. Nálunk ritkán használják, inkább nagyobb méretű horgok esetében célszerű alkalmazni.

 

Hármascsomó

A Clinch csomó egyik változata, melynél duplán fűzzük át a zsinórt a fülön. Érdemes ezt alkalmazni pl. forgókapcsoknál, ezzel igen strapabíróvá téve a szereléket.

 


WF csomó

Nálunk igen ritkán használt kötés, nagyon erős, szinte széttéphetetlen csomó. Érdemes ezt használni nagyobb villantóknál, erősebb szerelékeknél, ahol nélkülözhetetlen a csomók megfelelő stabilitása.

 

Sipos János - Sipos Fishing Team - Sipos Szabolcs

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://siposfishingteam.blog.hu/api/trackback/id/tr901815872

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása